W piątek, 29 stycznia 2021r. w naszej grupie

odbędzie się bal karnawałowy.

Szykuje sie wspaniała zabawa!!!

W piątek, 22 stycznia 2021r. odbędzie się występ

z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Przyroda

• poznawanie prehistorycznych zwierząt i roślin występujących na Ziemi przed milionami lat.
• obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie, w bliskim otoczeniu przedszkola.
• dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie zimą
• poznawanie wybranych zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy (niska temperatura, opady śniegu itp.).

Rodzina
• kultywowanie tradycji, zwyczajów rodzinnych związanych ze świętami (np.: Bożego Narodzenia, Wielkanocy), przejmowanych od pokoleń.

Procesy poznawcze
• słuchanie wyjaśnień niezrozumiałych słów.
Uwaga
• skupianie uwagi na przedmiotach, treściach (krótkich) przekazywanych przez nauczyciela.

Rozwój fizyczny
• ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku.

Aktywność językowa
• odpowiadanie na pytania dotyczące wysłuchanego utworu.
• nazywanie: elementów pogody, części mieszkania, pomieszczeń przedszkolnych itp.

Początkowa nauka czytania i pisania
• układanie przedmiotów według poleceń nauczyciela.
• rytmiczne powtarzanie rymowanek, wierszy, tekstów piosenek.
• rozwijanie orientacji przestrzennej poprzez poznawanie części ciała oraz określanie położenia przedmiotów względem siebie.

Elementy matematyki
Orientacja przestrzenna
• określanie położenia przedmiotów w przestrzeni; stosowanie określeń: na, pod, w, przed, za, obok.
• liczenie wyodrębnianych przedmiotów z wymienianiem liczebników głównych, w zakresie dostępnym dziecku; dostrzeganie roli ostatniego liczebnika
• posługiwanie się, w celowo stworzonych sytuacjach, liczebnikami w aspektach kardynalnym i porządkowym.
• porównywanie przedmiotów; klasyfikowanie ich ze względu na jakość (np. barwa, wielkość) i przynależność (np. klocki do klocków, kredki do kredek).
• liczenie na palcach.

Współdziałanie w grupie
• uczestniczenie we wspólnych zabawach.
Działalność plastyczna
• lepienie z masy solnej.
• rysowanie, malowanie – korzystanie z różnych materiałów i przyborów
• wycinanie, wydzieranie, składanie papieru
• tworzenie kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (kolaż).

W świecie sztuki – muzyka
• uczestniczenie w zabawach muzyczno-ruchowych
• słuchanie piosenek o prostej linii melodycznej, śpiewanych przez nauczyciela; próby zapamiętywania tekstu i melodii
• śpiewanie piosenek o łatwej linii melodycznej i krótkim tekście.

Aktywność ruchowa
• uczestniczenie w zabawach z elementem naśladownictwa
• uczestniczenie w zabawach ruchowych:

1. Będziemy uczestniczyć w zabawach muzycznych, plastycznych, ruchowych i językowych.

2. Powitamy nową porę roku - jesień; zwrócimy uwagę na wygląd drzew i krzewów jesienią. Będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią.

3. Będziemy rozpoznawać i nazywać wybrane owoce i warzywa za pomocą wzroku, dotyku i zapachu; określimy ich kolor, kształt, charakterystyczne cechy itp.

4. Poznamy sposoby przygotowywania się zwierząt do zimy na podstawie jeża, wiewiórki i bociana.

5. Zapoznamy się z etapami powstawania chleba; będziemy malować pieczywo z masy solnej.

6. Będziemy uczestniczyć w wybranych zabawach badawczych, np. badaniu tonięcia i pływania ciał.

7. Będziemy poszerzać zainteresowania plastyczne i ćwiczyć mięśnie palców i rąk poprzez zabawy artystyczne, malowanie palcami, dłonią, pędzlem, wycinanie itp.

PAŹDZIERNIKOWA PIOSENKA "Jesień, to już jesień"

WIERSZ "PRZYBYWA JESIEŃ"

Spadają liście, szeleszczą wkoło

Wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło

Lecą kasztany, cieszą się dzieci

Słabiej niż latem słoneczko świeci

Nagle żołędzie z drzewa spadają

chętnie je zaraz wszyscy zbierają

Piękne korale ma jarzębina,

To znak, że jesień już się zaczyna.